Aby w pełni korzystać z serwisu należy się zarejestrować. Można to zrobić TUTAJ
Zapraszamy także na Forum
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!
Strona Główna · Poradniki · Download · Forum · Linki · FAQ Kwiecień 21 2018 22:54:13
Nawigacja
Portal
  Poradniki
  Download
  Forum
  Linki
  FAQ
  Kontakt
  Szukaj
  Regulamin
  Artykuły

Poradniki
  Mapping
  Modelling, skinning, animacje.
  Inne modyfikacje gry.
  Inne przydatne rzeczy

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 124
Nieaktywowany Użytkownik: 112
Najnowszy Użytkownik: ~drozd
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~hermes
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 157
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Don Chris (100 pkt.)
3) ~Fox (49 pkt.)
4) ~t1ker (44 pkt.)
5) ~DraGoN (33 pkt.)
6) ~hespopukles (32 pkt.)

Podstawy tworzenia terenu i używania patchy.
W poradniku tym zajmę się tworzeniem terenu oraz edycją patchów i omówię używane przy tym narzędzia, jakie oferuje nam Radiant.


1.Rodzaje patchów

 Jak zapewne wiesz, CoD Radiant oferuje 2 rodzaje patchów, tj. płaskich powierzchni pokrytych jednostronnie teksturą, które można umodelować, tworząc z nich różne wyszukane kształty, w tym teren, pagórki, zakręty itd.

 Pierwszy z nich to „Simple Curve Patch”, który służy do tworzenia realistycznych zagięć. Aby go utworzyć, robimy prostego brusha, a następnie przekształcamy go, wybierając z menu „Textures” odpowiednią opcję. Pojawi się okienko, w którym możemy dobrać ilość kolumn i wierszy wierzchołków w patchu. Im więcej, tym bardziej szczegółowy patch, ale nie należy przesadzać, by mapa nie obciążała zbytnio komputera. W przypadku jednak tego rodzaju brusha zachodzi dodatkowo automatyczne zwiększanie gęstości obszarów brusha, które edytujemy, aby wypukłości były gładkie i wyglądały realistycznie. Prosty przykład można zobaczyć na animacjach poniżej.

 

 Widać, że wraz ze zwiększaniem się wysokości pagórka, Radiant zwiększa gęstość siatki patcha, by pagórek był gładki.

 Zważywszy, że w drugim rodzaju patcha się tak nie dzieje, jest oczywistym, że w większości przypadków ten typ brusha jest bardziej użyteczny przy powierzchniach, które mają gładko zakręcać.
 

 Drugi typ patcha to „Simple Terrain Patch”. Choc teoretycznie służy do tworzenia teren, jego zagięcia są dość kanciaste i dla gładkiej powierzchni warto dodać więcej rzędów lub kolumn „vertów” (oczek) odpowiednimi opcjami lub przy tworzeniu patcha. W każdym razie w przeciwieństwie do poprzedniego typu patcha nie tworzy on powierzchni tak gładkich, tylko bardziej kanciaste, zaginające się wzdłuż przekątnych i boków poszczególnych komórek.

 Służy on do tworzenia np. zakrętów i o wiele łatwiej zachować go pod kontrola przy tworzeniu terenu. Przydaje się też do tworzenia np. zdobień budynków lub szczegółów takich, jak brud pokrywający ściany, choć można do tego użyć również brushy.

Przykład tego, jak zaginają się powierzchnie tego typu patcha, można zobaczyć poniżej.
 



2. Przekątne w komórkach

 W drugim rodzaju patcha, który przed chwilą omówiłem, widoczne są ukośne linie, wzdłuż których idą „zagięcia” patcha. Cóż jednak zrobić, gdy te zagięcia nie wyglądają tak, jakbyśmy chcieli? W tym przypadku z pomocą przychodzi poniższe narzędzie.



 Opcja "Cycles edge directions on terrain quads", którą omawiałem również w poprzednim poradniku dotyczącym samego Radianta, pozwala na zmianę kierunku ukośnych linii dzielących komórki patcha. Widać to dobrze na pierwszej z animacyj na dole, na drugiej zaś widać przykładowy problem rozwiązany z użyciem tej opcji:

   


3. Edycja wierzchołków patcha

 Każdy patch składa się z tak zwanych wierzchołków, wchodzących w skład „siatki” patcha, które znajdują się w każdym miejscu, w którym krzyżują się linie dzielące kolumny i wiersze patcha. Ich ilość zależy więc od jego „gęstości” - ilości kolumn i wierszy, na które się dzieli.

 Do włączania trybu edycji wierzchołków służy w Radiancie skrót klawiszowy „V”. Po jego wciśnięciu na zaznaczonym patchu pojawiają się kwadraciki w kolorze zielonym i fioletowym reprezentujące wierzchołki. W celu ich zaznaczenia należy przeciągnąć nad nimi prostokąt, który pojawi się po przytrzymaniu lewego przycisku myszy i przeciągnięciu kursora w oknie 2D.

 Następnie należy nacisnąć kursorem w samym środku jednego z zaznaczonych kwadracików i przesunąć go w dowolną stronę. Dość trudno jest trafić w odpowiednie miejsce, więc czasem trzeba próbować kilka razy. W ten sam sposób można oczywiście przemieszczać również pojedyncze wierzchołki. Jeśli chcemy zaznaczyć wierzchołki biegnące w jednej linii, należy przytrzymać Shift i nacisnąć raz lub dwa na jednym z punktów.

 Oprócz tego można blokować niektóre wierzchołki, których poruszenia się nie chcemy. W tym celu wybieramy opcję:



Zaznaczamy wierzchołki, które chcemy zablokować. Aby wyłączyć tryb blokowania wierzchołków, wciskamy tę opcję jeszcze raz.

Do odblokowywania wierzchołków służy zaś:




4. Dodawanie/usuwanie kolumn i wierszy w patchu

Do powiększania lub zmniejszania ilości kolumn i wierszy w patchach służy szereg opcji.

Po pierwsze, mamy opcje w submenu „Insert” z menu „Patch”, które omawiałem w innym poradniku:

 W zależności od wybranej opcji dodają one 2 pasma wierzchołków do siatki patcha (patrząc z perspektywy okna 2D) po jej:

- opcja "Insert (2) Columns" - 2 kolumny po lewej stronie
- opcja "Add (2) Columns" - 2 kolumny po prawej stronie
- opcja "Insert "(2) Rows" - 2 wiersze na dole
- opcja Add (2) Rows" - 2 wiersze na górze
Opcje te działają z obydwoma rodzajami patchów.

  Duża ilość wierzchołków pozwala wprawdzie na uzyskanie realistyczniej wyglądającego terenu, ale obciąża też silnik gry. Należy tedy pamiętać o tym, by nie przesadzać.

  Jeśli chodzi o ostatnią opcję, nie wydaje się ona działać odpowiednio.

Oprócz tego pomocą służą nam skróty klawiszowe:

Shift + Ctrl + „+” dodaje jedną kolumnę pomiędzy ostatnią a przedostatnią z kolumn po prawej stronie patcha.

Ctrl + „+” dodaje jeden wiersz pomiędzy pierwszym i drugim wierszem u góry patcha.

  Oprócz tego istnieje bardziej praktyczny skrót klawiszowy „Alt + O”. Wystarczy, że zaznaczymy kolumnę lub wiersz danego patcha, a zależnie, czy zaznaczyliśmy bliżej prawej/lewej strony bądź bliżej dołu/góry, po użyciu skrótu z tej strony zostanie dobudowana do patcha dodatkowa kolumna lub wiersz.


  Jeśli chodzi o usuwanie kolumn i wierszy w patchu, również przywołam tabelkę z mojego poprzedniego poradnika opisującą funkcje z submenu „Delete”.

   Opcje w tej kategorii usuwają 2 rzędy "wierzchołków" (patrząc z góry, w oknie 2D) po:
- opcja "First (2) Columns" - lewej stronie brusha
- opcja "Last (2) Columns" - prawej stronie brusha
- opcja "First (2) Rows" - u góry brusha
- opcja "Last (2) Rows" - na dole brusha 

Tu również mamy dwa skróty klawiszowe:

Shift + Ctrl + „+” usuwa jedną kolumnę z lewej strony patcha.

Ctrl + „+” usuwa jeden wiersz u dołu patcha.

Z kolei do usuwania wybranego wiersza lub kolumny wierzchołków w patchu służy skrót „Shift + Ctrl + Q”.


5. Dzielenie patcha na dwie części

  Aby podzielić patcha na dwie części należy zaznaczyć wierzchołki na „linii cięcia”, a następnie użyć skrótu klawiszowego „Shift + Ctrl + X”.


6. „Łączenie” wierzchołków.

Aby złączyć ze sobą, a raczej przyciągnąć do siebie dwa wierzchołki różnych patchów, należy je umieścić blisko siebie a następnie zaznaczyć obydwa brushe, wcisnąć „V”, zaznaczyć obydwa wierzchołki i wcisnąć „W”.



Można to też zrobić grupowo zaznaczając kilka par wierzchołków.



Funkcja ta jest nieoceniona, gdy chcemy stworzyć jednolity teren z paru patchów i chcemy uniknąć między nimi szpar. Jeśli dwa wierzchołki można do siebie przyciągnąć, pojawi się między nimi zielona linia, której widoczność można włączyć i wyłączyć tym przyciskiem:




Na razie to koniec poradnika. Bardziej zaawansowane opcje opiszę w kolejnych. Jeśli coś pominąłem, piszcie do mnie na PW lub na forum.
Komentarze
Tomalla dnia czerwiec 25 2012 18:12:53
Mój Boże, od kiedy Curve Patch używa się do terenu? I jakim cudem Terrain Patch nie jest jako teren wykorzystywany?! Herezje ... spróbuj mi Curved Patchem zrobić cokolwiek bardziej skomplikowanego jako teren, to pogadamy. Ja w każdym razie do tego się nie przyznaję.
Don Chris dnia czerwiec 25 2012 18:34:33
Hmmm. Terrain Patch jest bardziej... kanciaty. Mi się łatwiej robi teren Curve Patchem. Chociaż tak jak mówisz do bardziej skomplikowanych rzeczy może się nie przydać. Jak kto woli smiley
Tomalla dnia czerwiec 25 2012 18:48:35
"Jak kto woli"? Dobra, ale niech nikt nie wciska mi kitu, że Terrain Patch nie służy do budowania terenu i że nazwa jest dla jaj, bo mnie szlag zaraz trafi! Sami twórcy z zagrody IW z nich korzystają w tym celu. I dlatego tego patcha tak nazwali ( niespodzianka! ) Skąd Explo wziąłeś ten tutorial?!

@Don Chris, wg poradnika teren robi się z Curve Patcha, a drogę z Terrain Patcha. Spróbuj zrobić powykrzywianą powierzchnię za pomocą Curve Patcha ( ale tak mocno ), i spróbuj zrobić drogę Terrain Patchem tak, żeby idealnie przylegała do ziemi. Sorry, że spoileruję, ale niestety: to nie jest możliwe. Dlatego obie te rzeczy robi się za pomocą Terrain Patchy.
explo32wunderwaffe dnia czerwiec 26 2012 18:59:57
Chodzi o to, ze w Radiancie te nazwy sa zamienione miejscami i Terrain Patch kryje sie pod nazwa Curved Patch i na odwrot, wiec opisalem to tak, zeby sie zgadzalo z tym, co jest w Radiancie.

Przepraszam za brak polskich znakow, ale jestem w Niemczech teraz smiley
Tomalla dnia czerwiec 26 2012 19:06:08
A skąd wziąłeś tą bajeczną wiadomość? Z jakiegoś innego tutoriala, czy raczej twórczość własna? Ta informacja jest po prostu ... wyssana z palca. To tak jakbym powiedział, że zakaz skrętu w lewo oznacza od dzisiaj zakaz skrętu w prawo i dorabiać sobie do tego własną teorię spiskową. Przecież to jest niedorzeczne.
explo32wunderwaffe dnia czerwiec 26 2012 19:16:47
To uruchom Radianta i sprawdz... Moze masz inna wersje?
Tomalla dnia czerwiec 26 2012 19:35:43
Dlaczego tak się kolego upierasz przy swoim? Skąd wziąłeś tą informację?
explo32wunderwaffe dnia lipiec 31 2012 20:59:09
Zapomniałem dopisać tutaj, że poradnik już dawno został poprawiony.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logo

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Avard 
DATE: 11/10/2017 16:13
minął rok od ostatniej wiadomości
killer 
DATE: 10/10/2016 20:17
Lol xD Ja tu tak bardzo niechcący haha
DuzyJohny 
DATE: 18/09/2016 22:00
Witam, a jednak smiley
explo32wunderwaffe 
DATE: 18/09/2016 20:14
Witam na stronie smiley Myślałem, że już nikt się tu nie odezwie smiley
DuzyJohny 
DATE: 18/09/2016 15:27
Serwer nie jest problemem, mozna zakupić. Lecz wolałbym na razie robic moda u siebie i nie płacić za serwer.
Show more Shouts

DuzyJohny 
DATE: 18/09/2016 15:08
Nie jestem właśnie w posiadaniu serwera, mam swoj wlasny serwer lokalny niestety nie mam public ip, i nikt nie moze wejść... Jesli mozesz prosiłbym bys podał jakiś kontakt do siebie na Priv.
hermes 
DATE: 18/09/2016 15:03
Jeżeli jesteś w posiadaniu serwera to mogę pomóc z modem. Pewnego czasu nadzorowałem wszystkie projekty w starym PES'ie i posiadam to i owo.
DuzyJohny 
DATE: 18/09/2016 15:02
Nie posiadam moda PES`a Moj mod jest robiony od początku ;x
hermes 
DATE: 18/09/2016 14:59
@DuzyJohny: - A którą wersję moda posiadasz?
DuzyJohny 
DATE: 18/09/2016 14:56
@hermes: - Tak, planuję odbudować Starego PES ZOMBIE, z różnymi nowościami i wlasnymi modelami. Lecz tak jak napisałem na forum potrzebowalbym pomocy z tym zapisem broni, oraz kilka mniejszych